середа, 21 лютого 2018 р.

Урок позакласного читання.

Урок позакласного читання.

Тема: Школа добрих вчинків за творами В.О. Сухомлинського.



Мета: Викликати інтерес до творів В.О. Сухомлинського, бажання наслідувати позитивні риси героїв прочитаних оповідань, працювати над розвитком мислення і мовлення учнів, розвивати вміння виділяти в тексті головне, давати характеристику дійовим особам твору, виховувати через образне слово почуття доброти, любові до навколишніх людей.

Обладнання: портрет В.О. Сухомлинського, збірки його творів, хрестоматія для позакласного читання, тексти художніх творів, листки "самооцінки", завдання на картках для парної і групової роботи.

Тип уроку - урок позакласного читання.

Хід уроку.

І. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Вправа "Побажай мені успіху."

- Я всміхаюсь сонечку.                                           - Здрастуй золоте!
- Я всміхаюсь квітоньці.                                        - Хай вона росте!
- Я всміхаюсь дощику.                                           - Лийся мов з відра!
- Друзям посміхаюся.                                            - Зичу їм добра!

                                                        Добрий день

Вам                                          Нам                                                                Всім

(Через долоньки діти передають сигнали добра.)

Вступна бесіда.
- У нас урок позакласного читання. На ньому працюватимуть дві групи:

Перша група "літературознавці" та "мовознавці", які познайомлять нас з цікавими новинками та поведуть у світ краси рідної мови.

Друга група "правознавці".
Аналітик підсумує сказане, зробить висновки.
Секретар зафіксує на дошці найцікавіші думки.

Зараз весна, а ми з вами навчаємось у містечку Квітниковому, тому кожна група сплете український віночок з червоних (це дуже добре) і синіх (добре) квіточок, а за індивідуальні відповіді ви отримаєте листочки.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Групова робота.
Робота з деформованим текстом (на картках).
- Складіть фрази вірша і скажіть про що йде мова?

Вчитель.
І якщо вона як сонце світить то радіють і дорослі й діти.
- То як ви думаєте, про що йтиме мова на уроці?

ІІІ. Забезпечення мотиваційної готовності до уроку.

Дійсно, будемо говорити про добро та тих хто його творить, чому треба творити добро і через які справи ми можемо нести його людям. Про все це ми дізнаємось гортаючи сторінки творів В.О. Сухомлинського. А це нам в житті буде потрібно для того, щоб стати гідними громадянами своєї країни.

Вправа "мікрофон".
- Чого ви очикуєте від уроку?

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Робота в групах.

Гра "Дай відповідь".

Перша група (запитання).                                                   
- Що означає дата 28.09.1918р.?                           
- Де народився письменник?                                 
- Ким і де працював письменник?                         
- Які збірки творів В.О. Сухомлинського ви знаєте?                                                                      .
- Про що писав В.О. Сухомлинський?

Друга гарупа (відповіді).
- День народження В.О. Сухомлинського.
- с. Василівка на Кіровоградщині.
- Директором Павлишської школи.
- "Гаряча квітка", "Куди поспішають  мурашки", "Пшеничний колосок", "Чиста криниця".

2. Цікаво знати.

Літературознавці.
- У сім'ї крім Василя було ще троє дітей і всі врни стали педагогами.
- Змалку Василько любив малювати, але не було де купити ні альбому, ні фарб. Одного разу він з товаришами пройшов сорок п'ять кілометрів до міста, щоб купити фарби та альбом.
- Для нас письменник написав майже 1500 художніх міні-казок, оповідань, притч, легенд.
- Тридцять два роки Сухомлинський вів педагогічний щоденник у якому записував свої спостереження за поведінкою учнів. Потім ці роздуми виливалися на папір і ставали книгами. Однією з таких книг є "Серце віддаю дітям".

3. Короткий огляд книжкової виставки.
До класу ви принесли багато книжок.
- Як вам вдалося знайти саме ці книжки серед великої кількості в бібліотеці?
- Що допомогло вибрати потрібну книжку?
(Назва книги, автор, малюнки, анотація з книги, бібліотекар).

Представлення книги "Куди поспішають мурашки".
А зараз секретар зробить презентацію книжечки В.О. Сухомлинського (звернемося до пам'ятки, додаток).

4. Фізкультхвилинка.

Діти показують вправи під спів пісні.

Тому хто завжди біля тебе
- Руку свою подай.
Тому хто завжди біля тебе
- радісно посміхайсь.
Тому хто завжди біля тебе
- дружно всіх обійми.
І всіх людей люби довкола
І всім добро роби.

- Про що співається в пісні?

5. Читання та обговорення твору "Хто кого веде додому?" В.О. Сухомлинського.

а) читання учнями оповідання вголос до слів "бо Толик веде маму додому ...".
- Чи можемо ми зараз зробити висновок: хто кого веде додому?
- Як ви думаєти ким виростуть ці хлопчики?

б) читання оповідання до кінця.
- Чи підтвердилися ваші припущення?

в) аналіз змісту прочитаного.
- Як повелися хлопчики через дванадцять років, коли захворіли матері?
- Чому вони повелися по-різному коли виросли?
- Хто вам сподобався і чому?
- В чому причина такої поведінки Василька?

г) робота в групах, складання асоціативного куща (складання характеристики хлопчиків).
Перша група Василько.
Друга група Толик.

6. Імітаційна гра "Спрощене судове слухання".
Сьогодні ми змоделюємо гру і спробуємо засудити або виправдати поведінку Василька.

а) Визначення дійових осіб (таблиця).

Суддя                                               Звинувачувач                                      Захисник

Словникова робота.

б) Визначення завдань.
Суддя - виносить рішення.
Перша група - звинувачувачі.
Друга група - захисники.

Хід гри.

Суддя.
- Слухається судова справа № 1 по обговоренню поведінки Василька з оповідання В.О. Сухомлинського "Хто кого веде додому?"

Звинувачувач.
- Ваша честь! Наша група засуджує повекдінку Василька по відношенню до мами. Мама намагалася виховувати його добрим, людяним, а він виріс байдужим і не допоміг мамі, коли вона тяжко захворіла.

Захисник.
- Ваша честь! Ми хочемо захистити поведінку Василька адже в той день коли мама захворіла була погана погода, дороги занесло снігом і він не зміг добратися до лікарні.

Суддя.
- В когось є ще якісь доповнення. Суду все зрозуміло. Суддя відправляється в нарадчу кімнати для прийняття рішення.

Секретар.
- Зараз суддя оголосить рішення.

Суддя.
- Вивчивши всі сторони даної справи, відповідно достатті 51 Конституції України, де записано, що діти повинні піклуватися  про своїх батьків, суд постановляє:
1. Визнати поведінку хлопчика неправильною.
2. Васильку задуматися над своїми вчинками і в подальшому житті відноситися до свіх людей так, як би він хотів, щоб відносились до нього.
3. Вибачитися перед мамою.
Рішення прийнято.

Вихід дітей з ролей.
- Як ви себе почували в тій чи іншій ролі?
- Чи були ви самі в подібній ситуації?
- Яку іншу лінію поведінки можна було б вибрати?
- Яким чином цей досвід може вплинути на ваше подальше життя?

7. Групова робота.
Мовознавці. Усно скласти твір-мініатюру "Чи можна прожити без доброти?"

Літературознавці. Назвати прислів'я про доброту.
- Як ви їх розумієте?
- Чого вони нас учать?

Правознавці "Вузлик напам'ять."
- Яких правил повинна дотримуватися добра людина?

Аналітик (висновок.)
Живи, добро звершай
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра
Хай оживає істина стара
Людина починається з добра.

V. Підсумок уроку.
- Чого вчать нас твори В.О. Сухомлинського?
- Що ж таке добро?

Рефлексія.
а) Робота з листками "самооцінки".
- Подумайте як би ви оцінили знання з даної теми?
б) Чи досягли ми очікуваних результатів?
Всі ви гарно попрацювали, подивіться які гарні віночки сплела кожна група.

VІ. Домашнє завдання.


Немає коментарів:

Дописати коментар