неділя, 4 лютого 2018 р.

Конспект уроку з української мови. 3 клас.

Тема: Спільнокореневі слова. Корінь слова.

Мета: Розв'язати соціальну та комунікативну компетентність учнів. Сформувати в учнів уявлення про спільнокореневі слова на основі спорідненості слів. Навчити виділяти спільну частину споріднених слів - корінь. Розрізняти слова близькі за значенням і спільнокореневі. Розвивати спостережливість, уміння робити висновки на основі власних спостережень і отриманих знань. Виховувати патріотичні почуття.


Обладнання: таблиця "Спількореневі слова", малюнок осіннього саду, осіні листочки, роздаткові картки, кубик (метод "кубування").

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку:

І. Організація уроку. Створення психологічного настрою.

- Діти! Відгадайте, будь ласка, загадку:
Вона не має ціни.
Вона збагачує тих, хто її одержує,
Не збіднюючи тих, хто її дарує.
Вона створює щастя в домі,
Атмосферу доброзичливості у справах.
Разом з цим її не можна купити,
Випросити, позичити,
Бо вона така цінність,
Яка не принесе ніякої користі,
Якщо тільки не буде йти від щирого серця.
- Так що ж це? Звичайно ж посмішка!

- Сьогодні ми почнемо наш урок з посмішки.
Поверніться один до одного, посміхніться і побажайте один одному успіхів.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Девіз нашого уроку.

У - уважність
Р - розум
О - організованість
К - кмітливість

Якщо ви скористаєтесь цим девізом, то зможете піднятися на вершину знань.

ІІІ. Актуалізація і корекція опорних знань.

1. Метод "Кубування".
Дайте відповідь на запитання:
1) Як називається змінна частина слова?
2) З яких частин складається основа?
3) Що називається основою слова?
4) Для чого служить закінчення?
5) Що треба зробити щоб знайти закінчення?
6) Яку тему почали вивчати?

2. Словниковий диктант за методикою "Навчання в русі".

Повторення знань про частини мови:
Іменник - руки підняти вгору.
Прикметник - рукою показати хвилі.
Дієслово - тупотіти ногами.
Службове слово - аплодисменти.

Маленька, дитина, працює, молодий, у, на, біля, клас, щасливі, стрибав, пишу, мова.
- На які питання відповідають іменники, прикметники, дієслова?
- Що ви знаєте про службові слова?

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Оголошення очікуваних результатів.

1. Асоціативний кущ "Корінь".

- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово корінь?

                                 -
Корінь (на дошці)  -
                                 -

- Скажіть, якщо у рослини зрізати корінь, чи вона житиме?
- А яке значення має корінь для слова?

2. Очікувані результати уроку.

На малюнку осінній сад, у дітей на партах осінні листочки.
Напишіть на листочках свої очікування від уроку і прикрасьте листочками осіннй сад.

Я сподіваюся на те, що після уроку ви зрозумієте, що таке корінь слова. Зможите добирати спільнокореневі слова. Навчитеся розрізняти спільнокореневі слова від слів близьких за значенням.

V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Спостереження.

Прослухайте рядки з віршів. Яке слово пишеться завжди з великої букви?

У всьому світі - кожен зна:
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна-єдина -
Це наша славная країна.

Батько мені каже: - З книжкою дружи,
Рідну мову, синку, завжди бережи.
Мову ту, що люди рідною зовуть,
Ти ніде й ніколи, сину не забудь.

- Запишіть слово, яке пишеться з великої букви в зошит.
- Від якого слова утворилося слово Батьківщина?

Запишемо у зошит і на дошці:
Батьківщина
Батько

У мові виділяють корінь дугою.

Отже, слова Батьківщина, батько мають спільну частину, вони наче родичі (споріднені), спільнокореневі.

2. Фізкульт хвилинка.

Швидко встаньте, усміхніться,
Вище, вище підтягніться,
Плечі підіймаємо,
Плечі опускаємо,
Повернулись вправо, вліво,
Підняли свої коліна,
І присіли, піднялися,
За руки всі взялися,
А на місці біг потрібен для всіх.

3. Робота за таблицею "Спільнокореневі слова".

Отже, які слова ми називаємо спільнокореневими?

4. Каліграфічна хвилинка.

Як по іншому ми називаємо Батьківщину.
(Батьківщина, Вітчизна, Україна)

Чи є в цих словах спільна частина?

Отже, у цих словах немає спільного кореня, вони не споріднені. Їх об'єднує те, що вони близькі за значенням.

Бб ть щин
Батьківщина
Батьківщина - Вітчизна, Україна.

Я люблю свою Батьківщину.

VІ. Закріплення вивченого.

1. Робота в групах.
Робота з підручником вправа 154, сторінка 71.

2. Словниковий диктант.

Мова, розмовляти, вимовити, мовлення, немовля, мовний, безмовний.

- Визначіть корінь в словах. Чи всі слова спільнокореневі?
- Яке слово зайве?
- На яке питання відповідає кожне слово?
- Який висновок можемо зробити?
(Спільнокореневі слова можуть відповідати на різні запитання.)

3. Руханка.

Дощик
Крапля капнула одна -
А тепер вже де вона?
Кругом крапельки летять.
Швидше! Швидше! Всім втікать.
Парасольки розкривайте,
Від дощу себе ховайте.

4. Робота в групах. Добір споріднених слів різних частин мови. (На дошці запис).

Що?                                    Що робить?                                          Яке?

Розповідь
Питання
Спонукання

Діти добирають відповідні слова і записують їх на дошці.
- З яким іменником можна сполучити всі ознаки? (Речення).

Складіть речення про Батьківщину.

Перша група - розповідне.
Друга група - питальне.
Третя група - спонукальне.

5. Робата парами. Картки з завданням.
Випишіть групами спільнокореневі слова. Позначте корінь.

VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

Вправа "Незакінчені речення".
Сьогодні на уроці я дізнався ...
Сьогодні на уроці я вчилася ...
Корінь слова - це ...
Найбільше на уроці мені сподобалося ...

Чи здійснилися ваші очікування від уроку?
Якщо так, підійдіть і прикрасьте осіннє дерево своїми листочками.

VІІІ. Домашнє завдання.

Вправа 159, сторінка 73.



Немає коментарів:

Дописати коментар